דברים לזכרו

שם הכותב:
גידי ספיר
תאריך:
12/07/2021
כותרת:
דברים לזכרו - פרופסור גידי ספיר (מחנך של רועי)

הגמרא בברכות מח. מספרת כך: אביי ורבא הוו יתבי קמיה דרבה, אמר להו רבה: למי מברכין? אמרי ליה לרחמנא. ורחמנא היכא יתיב? רבא אחוי לשמי טללא, אביי נפק לברא אחוי כלפי שמיא. אמר להו רבה: תרווייכו רבנן הויתו. היינו דאמרי אינשי בוצין בוצין מקטפיה ידיע"

ובתרגום לעברית: [קישוא קישוא עוד מפריחתו הוא ניכר], כלומר, אפשר להכיר אדם גדול כבר בקטנותו.

זכיתי להכיר את רועי בצעירותו. הייתי המחנך שלו במשך שלוש שנים, בכיתות ט עד יא בתיכון אמית גוש-דן. ברשותכם, אבקש להצביע על מספר תכונות ייחודיות שזיהיתי ברועי כבר בשלב זה של חייו.

מנהיגות שקטה ומידת האמת – הכתה של רועי הייתה מרשימה ותוססת. דימיתי אותה לא פעם לסוס מירוץ לא מאולף. ואכן, מורים רבים התקשו להחזיק ברסן. כבר אז, רועי היה מן המנהיגים. המנהיגות שלו הייתה מהסוג השקט, זה שמנהיגותו מבוססת על ההערכה שרוחשים לו חבריו. זכורים לי מספר אירועים שבהם רועי טען מולי בלהט כנגד מה שנראה היה לו לא הוגן בהתנהלות של בית הספר. לרוב הסכמתי איתו וגם כשלא הסכמתי, האזנתי לו בקשב רב. ידעתי שהביקורת שלו באה ממקום נקי, המייצג את האמת כפי שהוא רואה אותה.

חברות – אני זוכר את רועי מוקף חברים. חברים מרעננה, מכוכב יאיר, מפתח-תקווה ומרמת-גן. היכולת להתחבב על הבריות היא כשרון. היא מרשימה במיוחד כשמדובר באדם כמו רועי שלא עשה מאמץ מיוחד לשם כך ולא החניף לאיש. חבריו של רועי רצו בקרבתו כי ידעו שימצאו בו חבר נאמן ומסור.

הומור – תאמרו, מה להומור בבית הקברות? ומדוע בכלל לדבר עליו? ובכן, בעיני, חוש הומור, בתנאי כמובן שאינו משמש לפגיעה באחרים, הוא לא רק כלי, אלא גם תכונה נהדרת, המעידה טובות על בעליה. הומור טוב משקף יכולת לראות דברים באופן חד, לחדור מבעד למסכים. הוא גם מעיד על יכולת לקחת דברים בפרופורציה הנכונה. בנוסף, הומור עצמי מעיד על מידה של צניעות, על היכולת של אדם לראות את פגמיו שלו ולא לייחס לעצמו יותר מידי חשיבות. מי ששהכיר את רועי, יודע שהיה לו חוש הומור משובח, ציני במידה, עם טאץ מתוחכם, שגרם לאחרים להתגלגל מצחוק. כבר כנער, רועי התייחס לחיים ברצינות גמורה, ובה בעת ידע לא לייחס לעצמו ולחייו חשיבות מופרזת.

כל זאת ועוד, ראיתי אני וראו אחרים, אצל רועי.

לכל איש יש שם/ שנתן לו הים/ ונתן לו מותו.

רועי, תלמידי היקר. הדרך שבה סיימת את חייך עשתה לך שם שלא יישכח. כמי שזכה להכירך בצעירותך, אני יכול להעיד, שהזרעים לגבורתך הנאצלת היו שם הרבה לפני כן. חבל על דאבדין ולא משתכחין. יהי זכרך ברוך ותהא נשמתך צרורה בצרור החיים.